پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی زندگی نامه پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی  به همراه عکس پرویز پرستویی و همسرش

پرویز پرستویی استاد و بهترن بازیگر سینما و تلویزیون حال حاضر ایران می باشد او در فیلم وسریالهای زیادی ایفای نقش کرده است

بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی به همراه عکس پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی را از سایت اولی ها می توانید تماشا کنید

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

زندگینامه پرویز پرستویی بازیگر پرطرفدار ایران را در زیر مشاهده میفرمایید .

 • تاریخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سال ۱۳۳۴ در روستای چارلی، از توابع بخش کبودرآهنگ، یکی از شهرهای استان همدان، متولد شد.

پدر: –
مادر:-
برادر:-
خواهر:-
همسر : نسترن پرستویی
فرزندان:-

پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

 • دوران زندگی:

پدرش کشاورز بود و زمانی که پرویز ۳ ساله بود به تهران مهاجرت کرد. دوران کودکی و نوجوانی را در یک خانه اجاره‌ای کوچک در محله دروازه غار سپری کرد. محرم که می‌‌شد او به شبیه‌خوانی مشغول می‌‌شد با این که سنی نداشت، در آن محل معروف بود، بچه‌ای دبستانی که اهل یک محل را در ایام سوگواری به گریه می‌‌انداخت. او در مدرسه صالحیه اسلامی در کوچه گمرک تحصیل کرد و دیپلم طبیعی را گرفت.

 • دوران جوانی

در دوران دبیرستان آرزویش معلم شدن بود، زمانی که به خدمت عازم شد، دلش می‌‌خواست، وارد سپاه دانش شود تا مردم بی‌‌سواد، را باسواد کند.

 • علاقه به بازیگری

سرکار میرفت و پس از اتمام کار روزانه، به خاطر علاقه زیادی که به بازیگری داشت، شب‌ها را در تئاتر‌های لاله‌زار می‌‌گذراند.گرچه در آن زمان نمی‌‌گذاشت خانواده‌اش متوجه شوند که او عاشق بازیگری است.با پس انداز کردن یازده هزار تومان خانه‌ای در حوالی ترمینال جنوب خرید.

 • دروازه بان تیم کارگران

مدتی به ورزش علاقه نشان داد و دروازه بان تیم کارگران بود. با انتخاب مهراب شاهرخی به عنوان دروازه بان تیم جوانان انتخاب شد.
بازی در نمایشنامه ماجرای یک محله

پس از این زمان به مرکز هنری نازی آباد رفت و شروع به آموختن کرد. در سال ۱۳۴۹ به گروه بهرام بیضایی پیوست و اولین نقشش را در نمایشنامه «ماجرای یک محله» بازی کرد.

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

 • بازی در فیلم مارمولک

در سال 82 برای بازی در فیلم «مارمولک» یکی از بهترین و به یاد ماندنی‌ترین بازی‌های تاریخ هنری خود را به نمایش گذاشت. همواره سعی می‌‌کند اول انسان باشد، سپس هنرمند. او افتخار سینمای ایران است.

 • سال 1380

سال 1380 سال خوبی برای او نبود. فیلم « آب و آتش » با بازی نه چندان دلچسب و انتخاب نامناسب او و فیلم تکه پاره شده « موج مرده » با تکرار نقش حاج کاظم « آژانس شیشه ای » چهره موفقی از وی به جا نگذاشت.
انتقاد پرویز پرستویی از نمایش فیلمهای کمدی سطحی در سینماها

«به خدا قسم برخی اوقات من از دیدن فیلمهای روی پرده خجل می شوم و شرم دارم که حتی آنها راببینم» . گاهی با دیدن بازی‌اش اشک می‌ریزیم و گاهی خودمان را جای نقش او می‌گذاریم و دلمان به درد می‌آید. آمدن چنین حسی با بازی‌های پرویز پرستویی اتفاقی نیست. او بازیگری است که از دل همین اجتماع بیرون آمده و دردهای جامعه‌اش را خوب می‌شناسد. افتخارات پرستویی کم نیستند و با بازی‌هایش کم خاطره نداریم.

 • درسهایی از زندگی پرویز پرستویی:

هر روز یک قدم پیش می‌رود
او در شروع هر کار فکر می‌کند که این فیلم چه چیزی به وی اضافه می‌کند و همواره به‌دنبال نقشی متفاوت از کارهای قبلی خود هست. این بزرگ‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود پرستویی به یک نقش بله بگوید. او از آن دست بازیگر‌هایی نیست که مدام خودش را تکرار کند. او موفقیتش را مدیون همین تازگی و پیش‌بینی نشدنی است و حاضر است به دلیل همین پرهیز از تکرار، نقش‌هایی را رد کند که خیلی از بازیگران آرزوی حاضر شدن در آنها را دارند.
بی‌هدف کار نمی‌کند

نقش‌هایش را بدون فکر انتخاب نمی‌کند. او یا به‌دنبال نشان‌دادن دردی‌است که خیلی‌ها را آزار می‌دهد یا قصد دارد با نقش‌آفرینی‌هایش، دینش را ادا کند.

 

 • همسر پرویز پرستویی

در برخی سایت ها از نسترن پرستویی به عنوان همسر پرویز پرستویی نام برده اند و تعداد فرزندانشان را دو نفر که یک پسر و یک دختر می باشد اعلام کرده اند .

عکس همسر پرویز پرستویی تا به حال منتشر نشده است اما در برخی سایت ها به اشتباه عکس یک نویسنده به نام لیلی کریمان را به نام همسرش اعلام کرده اند .

پرویز پرستویی و همسرش

پرویز پرستویی و لیلی کریمان

عکس بالا از حضور پرویز پرستویی و لیلی کریمان در نشست خبری رونمایی از بسته فرهنگی من پرویز پرستویی می باشد که به اشتباه در برخی سایت ها به نام پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی منتشر شده است .

 

 • بازی‌های پرویز پرستویی در سینمای دفاع‌ مقدس

«به تعداد تمامی افراد دنیا نقش برای بازی کردن یک بازیگر وجود دارد اما او حس غریبی برای ایفای اینچنین نقش‌هایی دارد و افتخار می‌کند که باز هم بتواند این نقش‌ها را بازی کند. حضور ش رامدیون این عزیزان است و ساخت این فیلم‌ها تنها می‌تواند بخش کوچکی از دلاوری‌های آنها را به نمایش درآورد.»
او معتقد است: «با ساخت یک فیلم نمی‌توان جهان را تغییر داد اما می‌توان دل‌های بسیاری را آرام کرد و حرف‌هایشان را به تصویر کشید».

 • بی‌گدار به آب نمی‌زند

بازی‌های پرستویی، تنها به دلیل تجربه‌ها و مهارتش در ذهن ماندگار نمی‌شود. او قبل از آنکه هنرش را به نمایش بگذارد، با فیلمنامه‌اش زندگی می‌کند. جزء جزء نقشی که باید ایفا کند را می‌شناسد و بدون کشف ریز و درشت‌های کارش، سراغ آن نمی‌رود.

 

 • بازی‌ در فیلم بید مجنون

او درباره بازی‌اش در فیلم «بید مجنون» معتقد است برای ایفای نقش یک نابینا آنقدر در زندگی این افراد وارد شده که اگر چشم‌هایش را از دست بدهد هم می‌تواند زندگی‌اش را ادامه دهد.
پرستویی برای آشنایی بیشتر با نقش نزدیک به دو ماه در کنار نابینایان بود و با آنان زندگی کرد. به‌طور کامل با نوشتن و خواندن بریل که متعلق به نابینایان است، آشنایی دارد.
از دنیای واقعی درس می‌گیرد

برخلاف خیلی از هنرمندها که غرق دنیای خودشان هستند و با آدم‌های کوچه و خیابان که واقعی زندگی می‌کنند و واقعی درد می‌کشند بیگانه‌اند، پرستویی دنیای اطرافش را خوب می‌شناسد و تلاش می‌کند با همین دوربینی که از او فیلم می‌گیرد، این دنیا را به دیگران هم معرفی کند.
دلیل موفقیت خود را اینگونه توصیف می کند

بیشتر هنرمندان هستند که فقط قرار است بازیگر باشند و با هیچ جهان دیگری ارتباط ندارند اما همین جهان دیگر است که مرا به بازیگری کشانده است. انگیزه خیلی‌ها از بازیگری این است که دیده شوند و به آنها توجه شود اما وقتی از من می‌پرسند انگیزه شما از بازیگری چیست، می‌گویم درد! من در محیط و منطقه‌ای زندگی کرده‌ام که پر از درد و زیر خط فقر بوده. همیشه احساسم این بود که این بغض فروخورده‌ای را که دارم، چطوری می‌توانم بیرون دهم. در من جوششی وجود داشت و با توجه به شرایط زیستی خودم، احساس می‌کردم باید این جوشش را بیرون بریزم.»

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

اشتیاق برای یادگیری

کارهایش برای او درس هستند و از زندگی آدم‌های دور و برش هم یاد می‌گیرد اما باوجود تمام این تلاش‌ها برای یادگیری، خودش هم مدام در حال جست‌و‌جو است. همیشه احساس می‌کرد چیزهایی کم دارد و باید برود کنکاش کند و خیلی قضایا را فرابگیرد. شاید او اولین کسی بود که در ایران در اولین سالی که جشنواره رقابتی بود، جایزه گرفت.
هنرش را به پول وابسته نمی‌کند

او درآمدش را به فیلم‌هایش وابسته نمی‌کند و شاید همین موضوع یکی از رازهای موفقیتش باشد. او برای اینکه هنر را برای خودش شغل نداند، همیشه کار کرده‌است. از دوران مدرسه وقتی به خانه می‌آمد، باید می‌رفت برای درآمد خانواده کار می‌کرد.
او در مورد برخی فیلم‌های گیشه می‌گوید: «قصد ندارم ارزش کار دیگران را پایین بیاورم ولی گاهی اوقات از دیدن پلاکارد سینماها خجالت می‌کشم. الان هم که مد شده چند چهره را در فیلم و سریال خود می گذارند تا دخل و خرجشان را هماهنگ کنند. این آدم‌ها فقط به فکر درآمدزایی هستند. هیچ وقت چنین کاری را انجام نمی‌دهم و در این فیلم‌ها بازی نمی‌کنم.»
مخاطبش را نادیده نمی‌گیرد

پرستویی در سینمای ایران کم جایزه نگرفته و کم از او تقدیر نشده. اما او تندیس‌ها و جوایزش را تنها اسناد افتخارش نمی‌داند. قدر مخاطبش را می‌داند و به‌جای اینکه نگران رقابت‌هایش در جشنواره‌ها باشد، نگران قضاوتی است که مخاطبانش از بازی‌هایش می‌کنند.با مخاطبش خیلی ارتباط دارد. این‌طور نیست که خودش را در کوچه و خیابان پنهان کند تا اورا نبینند که مبادا مزاحمش شوند.بزرگترین زجرش وقتی است که کسی می‌خواهد برایش امضا کند. در واقع اذیت نمی‌شود، جوری شرم حضور دارد. با خودم می‌گوید آخر چرا باید این آدم از من امضا بگیرد؟ من باید از او امضا بگیرم که کار مرا تایید کرده است.»
او همیشه اعتقادش به مردم بوده. ممکن است بگویند دارد شعار می‌دهد ولی این چنین نیست پرستویی جایزه اصلی‌اش را در واقع از مخاطبش می‌گیرد. شاید یکی از زیباترین اکرانی که در عمرش دید، اکران فیلم سیزده ۵۹ در کلن بود. هیچ‌کس در طول فیلمی با مضمون جنگ، سالن را ترک نکرد و سکوت مطلق حکمفرما شد و او اشک را در چشمان تماشاچیان دید.

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

 • افتخارات:

در سال 1353 برای بازی در نمایش « دکه » و یک سال بعد برای بازی در نمایش « تسلیم شدگان » جایزه کاخ جوانان را گرفت.
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم به نام پدر – 1383
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و سومین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم بید مجنون – 1383
برنده سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران از بیست و دومین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم مارمولک – 1382
کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم دیوانه ای از قفس پرید – 1381
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم آژانس شیشه ای – 1376
کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هجدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم مومیایی 3 – 1378
– برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد از چهاردهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم لیلی با من است – 1374
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از نهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم بید مجنون – 1384
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هشتمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم مارمولک – 1383
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم موج مرده – 1380
کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از دهمین جشنن خانه سینما برای بازی در فیلم به نام پدر – 1385
بهترین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان سینمایی برای بازی در فیلم مارمولک – 1383
دومین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان سینمایی برای بازی در فیلم روبان قرمز – 1378
دومین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان سینمایی برای بازی در فیلم موج مرده – 1380
چهارمین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان سینمایی برای بازی در فیلم دیوانه ای از قفس پرید -1382

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی

 • آثار

فیلم های سینمایی :

دیار عاشقان (حسن کاربخش، 1362)
پیشتازان فتح (ناصر مهدی پور ، 1362)
سازمان 4 (حسن جوان بخش ، 1366)
شکار (مجید جوانمرد، 1366)
حکایت آن مرد خوشبخت (رضا حیدرنژاد، 1369)
مار (مجید جوانمرد، 1370)
آدم برفی (داود میرباقری، 1373)
لیلی با من است (کمال تبریزی، 1374)
مهرمادری (کمال تبریزی، 1376)
روانی (داریوش فرهنگ، 1376)
آژانس شیشه ای (ابراهیم حاتمی کیا، 1376)
مرد عوضی (محمدرضا هنرمند، 1377)
روبان قرمز (ابراهیم حاتمی کیا، 1377)
شوخی (همایون اسعدیان، 1378)
عشق شیشه ای (رضا حیدرنژاد، 1378)
مومیایی 3 (محمدرضا هنرمند، 1378)
موج مرده (ابراهیم حاتمی کیا، 79-1378)
آب و آتش (فریدون جیرانی، 79-1378)
عزیزم من کوک نیستم (محمدرضا هنرمند، 1380)
دیوانه ای از قفس پرید (احمدرضا معتمدی، 1381)
دوئل (احمدرضا درویش، 1381)
بانوی من (یدالله صمدی، 1381)
دوئل (احمدرضا درویش، 1381)
مارمولک (کمال تبریزی، 1382)
بید مجنون (مجید مجیدی، 1383)
به نام پدر (ابراهیم حاتمی کیا، 1384)

https://avaliha.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D9%88%DB%8C%DB%8C/