loading...

بست بیوگرافی

,    ,    بیوگرافی مهدیه عرب,    مهدیه عرب ترانه سرا,    مهشاد عرب,    بیوگرافی مهشاد عرب,    همسر مهشاد عرب,    مهشاد عرب و ماکان بند,    ترانه های مهشاد عربگپ و گفتگویی صمیمانه با مهدیه عرب ترانه سرا  http://www.musicepars.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%B9%D8%B1%D8%A8/…

, بیوگرافی مهدیه عرب

حسین بازدید : 351 پنجشنبه 01 شهريور 1397,   
,    بیوگرافی مهدیه عرب
,    مهدیه عرب ترانه سرا
,    مهشاد عرب
,    بیوگرافی مهشاد عرب
,    همسر مهشاد عرب
,    مهشاد عرب و ماکان بند
,    ترانه های مهشاد عرب

گپ و گفتگویی صمیمانه با مهدیه عرب ترانه سرا

 http://www.musicepars.com/%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%B9%D8%B1%D8%A8/

موسیقی پارس – شادی دهنوی: مهدیه عرب اسمی شناخته شده و شخصیتی تثبیت شده در جامعه ترانه سرایی و موسیقی ایران است. اسمی که برای تمامی ترانه دوستان آشناست و ما خاطراتی تکراری نشدنی با ترانه های زیبای این هنرمند با اخلاق داریم. در این مصاحبه از سوالات کلیشه ای به دور هستیم.

مهدیه عرب تا امروز چند کار منتشر شده داشته و به نظر خودش کدام یک از ترانه های منتشر شده اش بیشتر شنیده شده است؟

اولین ترانه های من در سال ۸۱ منتشر شد و تا امسال گاهی آهسته، گاهی پر شتاب، اما پیوسته در آلبوم های مختلف موسیقی پاپ و به صورت تک ترک، ترانه هایم اجرا و منتشر شده .ده سال است که نوشتن تنها مسیر و یگانه  هدف من از زندگی کردن و نفس کشیدنه و هیچ وقت از شمردن و شمرده شدن خوشم نیامده اما فکر می کنم حدود ۱۵۰ کار منتشر شده در بازار دارم و به همین اندازه هم کارهای در دست انتشار و طبیعی است مثل هر ترانه سرای دیگری و یا بهتر است بگویم مثل هر انسان دیگری به آثاری که هنوز از من منتشر نشده است بیشتر خوش بین و امیدوار باشم تا آنچه قبل از این انتشار پیدا کرده است.

اصلا” دوست ندارم بگویم تمام آثارم را مثل فرزندانم به یک اندازه دوست دارم و قطعا” ماحصل همکاری هایم با مهدی مقدم،بابک جهان بخش ، هومن سزاوار،گروه ژوان،سعید شهروز،مهدی یغمایی،سیاوش،محمد علی زاده،مجتبی کبیری و…رابه خاطر استقبالی که مردم از آنها کردند بیشتر دوست دارم . همچنین ترانه “به من برگرد” با صدای مهدی یغمایی و ترانه های فیلم سینمایی “تو و من” که هم اکنون اکران می شود جزو کارهایی بوده که در کارنامه هنری ام بی تاثیر نبوده اند.

ایده ی تشکیل کافه ترانه، کی به ذهنتون رسید؟ کمی راجع به کافه ترانه صحبت کنید؟                                                     

درست است که من یک دهه است وارد دنیای حرفه ای شدم اما تا همین یک سال و نیم  پیش شاعری و مهجوری سرلوحه رفتارم بود. سرم توی لاک خودم بود و کمتر در اجتماعات و جلسات شرکت می کردم. حتی وبلاگ و وبسایت نداشتم و در اینترنت از من یک عکس هم موجود نبود…اما جریان آشفته بازار ترانه سبب خیر شد! که از غار تنهایی خودبیرون بیایم و از وقتیکه حضورم مشخص و آثارم در دسترس تر شد هجوم خوانندگان و آهنگسازان برایم شیرین و جالب بود.من سالها بدون هیچ تبلیغات، پشتوانه و تیمی تنها با خواهر هم ترانه ام مهشاد بیشتربه صورت زیر پوستی کار می کردیم با علنی شدن حضور ما در مارکت، دیدم که این گوشه گیری ما نه تنها باعث فراموشی نام ما نشده بلکه اشتیاق زیادی در همکاران به وجود آورده است…البته این را هم بگویم که دراین سالها بی کار هم نبودم و علاوه بر اینکه به صورت مستمر اما گزینشی ترانه واگذار می کردم در مدارس تدریس داستان نویس داشتم و کتابی را هم در همین خصوص به انتشار رساندم با عنوان:آموزش داستان نویسی برای کودکان” که البته برای بزرگسالانی که علاقه مند یادگیری داستان نویسی با متد ساده هستند هم کاربرد دارد.

ایده راه اندازی کافه ترانه وقتی شکل گرفت که ارتباطاتم وسیع تر شد و احساس کردم حضور با آنهایی که سابقه و سطح آثارشان بیشتر یا کمتر،بالاتر یا پایین تر از من است ، زیر یک سقف چقدر می تواند برای همه ما مفید باشد. این تلنگر به ذهنم وارد شده بود و وقتی آقای خورشیدی بدون هیچ چشمداشتی برای به عهده گرفتن قسمت های اجرایی کافه ترانه اعلام آمادگی کردند متقابلا” من هم پاسخ مثبت دادم و جلسات کافه ترانه از اواسط امسال اغاز شد و با شتاب فراوانی رونق گرفت لطف خدا و همکاری ترانه سرایان و ترانه دوستان باعث شد کافه ترانه خیلی زودتر از آنچه فکر می کردم به ثمر بنشیند و به یکی از محافل تاثیر گذار ترانه تبدیل شود.

در حال حاضر مشغول همکاری با چه هنرمندائی هستید؟در مورد برنامه های در دست تهیه تون کمی بگویید.    

چندین اثرم در صف مجوز آلبوم هستند که می توانم به برخی از آنها در آلبوم های گروه ژوان، هومن سزاوار،مهدی یغمایی، علی اصحابی، و تمام قطعات  آلبوم سعید آسایش اشاره کنم…

خوانندگان زیادی هم هستند که اصطلاحا” آلبوم اولی هستند و به نظرم خیلی از آنها خوش آتیه هستند .مثل:میلاد کیانی،بابک برهانی،معین راهبر، مهرداد و کیوان و…

ترانه های مهدیه عرب شکل زندگی حقیقی او هست یا خیر؟برای ترانه هاتون از چه سو‍ژه هائی ایده می گیرید؟

 من فکر می کنم  “شعر و ترانه، تراوش احساسات ما  در بستر  قالب  و وزن و قافیه است. پس اگر بگویم زندگی شخصی ، حال و هوا و احساسات ما روی این تراوشات مکتوب بی تاثیر است بی شک دروغ گفته ام !اما برعکس بعضی از ترانه هایم که زندگینامه من هستند یا بهتر است بگویم برشی از یک مقطع زندگی منند  ما بقی بر اساس درک حس دوستان ،دیدن اخبار و حوادث ، بازی با کلمات و ایجاد فضای ذهنی شکل می گیرد.درست مثل یک فوتبالیست حرفه ای که باید در هر شرایط روحی بتواند بازی کند یک ترانه سرای حرفه ای نیز باید بتواند در هرزمانی بنویسد .کافی است مطالعه داشته باشد و خود را در کلمات تکراری و وزنهای دم دستی محصور نکند و زمینه ایجاد حس لازم  برای سرایش را در خویش ایجاد کند.

گاهی دیدن فیلم…گاهی رفتن به شلوغی های انقلاب یا بام تهران …گاهی شنیدن آهنگ …گاهی  مطالعه کتابی …سبب می شود تا در من ترانه ای خلق شود و باقی آثارم را  یا روی ملودی می نویسم و یا بر اساس آنچه در چند سطر بالا توضیح دادم.

شما در حال حاضر تدریس ترانه هم دارید از این آموزشگاه برای ترانه دوستان کمی صحبت کنید و شرایط حضور در این کلاس ها یه چه صورت هست؟

با دیدن هجوم بالای ترانه نویس ها برای ورود به بازار پاپ ودرخواست تعداد زیادی از علاقه مندان و خواندن هر روز حداقل ۵۰ ترانه از سمت دوستانی که می خواستند ترانه هایشان را نقد کنم و راه و رسم ترانه سرایی را نشانشان دهم این ایده در ذهن من شکل گرفت که می توانم چکیده ای از اطلاعات و تجربیاتم را در اختیار دوستان مشتاق قرار دهم.من عاشق معلمی هستم.چهار سال است که در مدارس قصه نویسی را می آموزم و در حال حاضر هم نزدیک به یک سال است که مبانی شعر و ترانه  که شامل تدریس  مفهوم قافیه، وزن، آرایه های ادبی، سرودن ترانه روی ملودی و رفتارهای مناسب در بازار حرفه ای است  را آموزش  می دهم.هر گز خودم را استاد نمی دانم و فقط در حد توانم هر آنچه را که بلدم می آموزم و بی نهایت هنر جویانم را دوست دارم و از ورود  آنها به بازار حرفه ای مسرورم.

کلاسها در دفترم و به صورت رسمی برگزار می شود. مهم ترین شرط حضور در کلاسها داشتن ذوق و استعداد  است.نکته جالب توجه اینجاست که من هنر جویانی از دوستان خواننده و آهنگساز هم داشته ام .

ترانه ای رو گوش دادید که بعدش با خودتون بگین:کاش من جای شاعر این کار بودم؟

نه.اگر به قول دوستان خوبم” ترانه مثل فرزند می ماند” پس فرزند هر کسی متعلق به خودش است.

در ترانه هاتون شده از ترانه های دیگر شاعر ها الهام بگیرید؟

خیلی از دوستانی که  با من همکاری داشتند این را می دانند که من حتی از آثار خودم هم تاثیر نمی گیرم.من وخواهرم مه شاد، بسیار به هم نزدیک و هر دو در یک راستا کار می کنیم اما حتی از همدیگر نیز تاثیر نمی گیریم.البته الهام گرفتن در شعر چیز بدی نیست به شرطی که این الهام گرفتن همان  رو نویسی  از ترانه های دیگران نباشد که متاسفانه در حال حاضر مد شده! نوشته های من امضاء ندارند و من کاملا عمدی به این صورت می نویسم .از تکرار در کلام دوری می کنم ودر این حوضه  تنوع طلبم.معتقدم رنگ و طعم ترانه هایی که می نویسیم باید با هم فرق کند تا بتوانیم تمام ذائقه ها را پوشش دهیم. خدا نکند که شاعری عاشق یکی از ترانه های خودش شود و چند خواننده هم به او مراجعه کنند و شبیه  آن ترانه را از او بخواهند …اینگونه است که یک ترانه سرا در خودش تکرار می شود و دستاوردی جز مکررات ندارد.

از نظر مهدیه عرب ترانه سرای خوب باید جدا از شناخت قوانین ترانه چه خصوصیاتی داشته باشه تا اون رو بزرگ تر جلوه بدهد؟

به نظر من یک ترانه سرا یا بهتر بگویم یک شاعر خوب باید انسان خوبی باشد و به اخلاقیات اهمیت بدهد تا آثارش نیز بزرگ شوند .وقتی رقابت ها رنگ حسادت و زیر آب زنی می شوند ترانه سرا حتی اگرهم مشهور شود به محبوبیت نمی رسد و تاریخ که همواره منتقد منطقی بوده است همه چیز را عیان می کند.من خودم هنوز تا موفقیت راه درازی در پیش دارم و پلکان بلندی در مقابلم قد کشیده اما عقیده ام این است که باید این پلکان رابه اصطاح  با وضو و پاکیزگی بالا رفت و برای رد شدن از مراحل مختلف تن به هر رفتار و عکس العملی نداد.تولد یک اثر مانند تولد نوزاد انسان است و باید پاک و بی آلایش ، رسمی و پر از عشق باشد.

شما جزو اون دست از ترانه سراهائی هستید که رابطه ی خوب و صمیمانه ای با مخاطبینتون برقرار میکنید و جوابگوی تمام محبت های اون ها هستید؟

من هیچ وقت نمی توانم جوابگوی محبت تمام کسانی باشم که آثار مرا دوست دارند و دنبال می کنند اما تا جاییکه بتوانم با مخاطبانم همراه و هم نفس می شوم … خیلی از اوقات شرمنده حجم وسیع این دوستیها و وسع اندک خودم هستم.

در سال ۹۱ شما کدوم ترانه از چه آهنگی رو برتر از بقیه ی کار ها به سلیقه ی خودتون انتخاب می کنید؟

اجازه بدبن برای اولین بار در مصاحبه هام  کاملا” خودخواهانه اما صادقانه به این سئوال جواب بدم .من قطعه “کنار اومدم” را با ترانه خودم و اجرا و موسیقی معین راهبر رو که تازه منتشر شده خیلی دوست دارم .

شاهد  ترانه سرا های خوب و با استعدادی در ایران هستیم که کارهاشون اون طور که باید و شاید اجرا نشده و به گوش مخاطبینشون نرسیده برای این دست از ترانه سرا ها چه بیشنهادی دارید؟

“خود راه بگویدت که چون باید رفت”. عجله  بدترین روش برای رسیدن به هدف است…نوشتن ترانه با مطالعه و تفکر در کنار پشتکار و صبر، بهترین راه است.

کسی هست که شما موفقیتاتون رو تا به امروز به او مدیون باشید و جا داشته باشه این جا ازش تشکر کنید؟

جز خداوند  مدیون هیچ کس  نیستم. اما از تمام کسانیکه تا امروزحتی یک مصراع از ترانه هایم را شنیده اند و احساس خوبی پیدا کردند ممنونم و بدانند انرژی وسیعشان را با تمام وجود دریافت می کنم و از آنها سپاسگزارم.

در این آشفته بازار موسیقی داخل ایران آینده ی موسیقی رو چطور بیش بینی می کنید؟

من اصولا” آدم خوش بینی هستم و به نظرم در این وانفسا هم آن کسانیکه استعداد ، توانایی و استحقاق رشد و شکوفایی دارند راه خودشان را پیدا می کنند و جریان موسیقی با تمام حاشیه ها و مشکلات رو به سوی پیشرفت و ترقی است.

و در پایان؟

تا چندی قبل تمام مصاحبه ها را در مجلات و روزنامه هادر خارج از فضای مجازی  می خواندیم اما الان سایت ها خیلی کامل و جامع ودر دسترس تربه علاوه  با حجم بالایی از مخاطب ،این کار را انجام می دهند .ممنون و متشکرم از تمام کسانیکه به هر نوعی در جهت کمک به بالندگی و رشد موسیقی پاپ قدم برمی دارند و زمینه را برای ارتباط هنرمندان این عرصه با مردم خوب کشورمان ایجاد می کنند.از سایت وزین موزیک پارس و خانم شادی دهنوی دوست گل هم ترانه ام متشکرم.برچسب ها بیوگرافی مهدیه عرب مهدیه عرب ترانه سرا مهشاد عرب بیوگرافی مهشاد عرب همسر مهشاد عرب مهشاد عرب و ماکان بند ترانه های مهشاد عرب
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟