loading...

بست بیوگرافی

داوود سرخوشاز ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد(تغییرمسیر از داود سرخوش)پرش به ناوبریپرش به جستجوداوود سرخوشDaud Sarkhush.jpgداوود سرخوشاطلاعاتنام اصلی    داوودتولد    ۱۹۷۱

بیوگرافی داوود سرخوش

حسین بازدید : 337 چهارشنبه 01 خرداد 1398داوود سرخوش
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از داود سرخوش)
پرش به ناوبری
پرش به جستجو
داوود سرخوش
Daud Sarkhush.jpg
داوود سرخوش
اطلاعات
نام اصلی    داوود
تولد    ۱۹۷۱ (۴۷–۴۸ ساله)
۶ ثور ۱۳۵۰ (خورشیدی)
اروزگان (دایکندی)، افغانستان


ملیت    هزاره‌های افغانستان
سبک‌(ها)    هزارگی، خراسانی، فولکلور، پاپ
ساز(ها)    دمبوره، هارمونیکا، پیانو، رباب
سال‌های فعالیت    ۱۹۹۵(میلادی)–اکنون
وبگاه    www.dawoodsarkhosh.com

داوود سرخوش (زادهٔ ۶ ثور ۱۳۵۰ خورشیدی در اروزگان، افغانستان) خواننده، ترانه‌سرا و آهنگساز فارسی زبان اهل افغانستان است. سرخوش بیشتر آهنگ‌های آلبوم‌هایش را خودش ساخته و اجرا می‌کند. ترانه‌ها بیشتر از سروده‌های وی هستند، اما از آثار شاعران معاصر افغانستان و ایران نیز بهره می‌برد.[۱]

سرخوش تاکنون کنسرت‌های زیادی را در کشورهای مختلف اروپایی از قبیل روسیه، هلند، نروژ، سوئد، دانمارک و نیز کنسرتهای را در شهرهای مختلف ایران و استرالیا برگزار کرده‌است. او تاکنون ۵ آلبوم به صورت رسمی به بازار عرضه کرده‌است. وی در سال‌2016به عنوان استوره‌ی موسیقی‌افغانستان‌شناخته شده‌است.
محتویات

    ۱ زندگی‌نامه
    ۲ آلبوم‌ها
    ۳ تک آهنگ‌ها
    ۴ منابع
    ۵ پیوند به بیرون

زندگی‌نامه

داوود سرخوش در ششم ثور ۱۳۵۰ (خورشیدی) برابر با ۲۶ آوریل ۱۹۷۱ (میلادی) در قریهٔ غُجُر باش، ولسوالی سنگتخت بندر، دایکندی (ارزگان سابق) چشم به جهان گشود.

پدرش غلام حیدر که از متنفذین منطقه به‌شمار می‌رفت، هم در زمان محمد ظاهر شاه و هم محمد داوود، وکیل انتخابی منطقه بود و به همین دلیل به نام وکیل شهرت داشت. غلام حیدر وکیل با کیمیا، مادر داوود سرخوش که در تذکره او را فاطمه نوشته بودند، ازدواج کرده بود. حاصل ازدواج آنها چهار پسر و هشت دختر بود که از این میان یک پسر و یک دختر دیگر در قید حیات نیستند. غلام حیدر از دو ازدواج دیگر خود فقط صاحب یک فرزند شد.

داوود سرخوش که به عنوان یازدهمین فرزند خانواده به دنیا آمده بود، هنوز کودکی بیش نبود که مادر را از دست داد.

تا هفت سالگی، قرآن، خواجه حافظ و شهنامه را در خانه نزد پدر خواند. وقتی یگانه معلم قریه که از هرات بود در سال ۱۳۵۷ خورشیدی مانند همیشه به قریه آمد، پس از امتحان گرفتن دید که داوود خواندن و نوشتن می‌تواند. او را مستقیماً شامل صنف سوم ساخت. سال بعد در آغاز صنف چهارم که تازه قلم و کتاب و کتابچه را از مکتب گرفته بودند، یکباره جنگ آغاز شد. میز و چوکی که مکتب آنها به عنوان یگانه مکتب در منطقه آن را تازه به دست آورده بود، سوزانیده شد و آن یگانه معلم قریه هم به سختی توانست جان سالم بدر ببرد.

هنگام قیام‌های مردمی بود. سازمان‌ها به وجود آمدند و همراه با فراوان شدن سازمان‌ها، شعله‌های جنگ افروخته تر شد. بسیاری از متنفذین منطقه جان خود را در آن نبردهای میان سازمانی از دست دادند. در شب اول عید قربان سال ۱۳۶۲ خورشیدی، در اثر یک حملهٔ وسیع در منطقه، ۲۳ تن از اعضای خانوادهٔ داوود به شمول برادرش سرور سرخوش، کاکا، پسران کاکا، پسران عمه و پسران ماما در یک شب به قتل رسیدند. کودکان و زنان خانواده که از دم تیغ قتل‌عام نجات یافته بودند مدت‌ها متواری بودند تا این که غربت سرای کویته را به عنوان اقامتگاه موقت برگزیدند و یک بار دیگر در آنجا کنار هم جمع شدند.

داوود به علت ناآشنایی با زبان اردو، مکتب را باید دوباره آغاز می‌کرد. صنف اول تا سوم را در یک سال و صنف چهارم و پنجم را در سال دیگر خواند. در شهر کویته در مجموع اجازه یافت تا صنف دهم را به پایان برساند. تحصیل بیشتر برای مهاجرین میسر نبود. سال ۱۹۹۹ میلادی از پاکستان به انگلستان آمد. یک سال را در انگلستان به سر برد و از سال ۲۰۰۰ میلادی بدینسو در اتریش در شهر ویانا به سر می‌برد. داوود در سال ۱۹۹۵ میلادی با کبرا نیکزاد که از کودکی با هم آشنا بوده‌اند، ازدواج کرده و هر دو صاحب سه پسر با نام‌های صبور، ذوالفقار و یاسر هستند.
آلبوم‌ها

    سرزمین من (۱۹۹۸)
    پری جو (۲۰۰۰)
    سپید و سیاه (۲۰۰۴)
    مریم (۲۰۰۸)
    بازی (۲۰۱۰)
    جنگ و جنون (۲۰۱۶)

تک آهنگ‌ها

    ستاره نام آهنگ از داوود سرخوش است که در ۲۰۱۶ منتشر شد

منابع


https://fa.wikipedia.org
برچسب ها اینستاگرام Instagram داوود سرخوش شماره تلفن داوود سرخوش پسر داوود سرخوش آخرین خبر داوود سرخوش سایت رسمی داوود سرخوش ارتباط با داوود سرخوش داوود سرخوش کجاست؟ بیوگرافی داوود سرخوش داوود سرخوش کیست؟ داوود سرخوش و همسرش داوود سرخوش متولد داوود سرخوش بدون آرایش داوود سرخوش ویکی پدیا داوود سرخوش ازدواج خانه / ثروت داوود سرخوش داوود سرخوش عکس داوود سرخوش داوود سرخوش قبل عمل زیبایی فیلم داوود سرخوش زندگی نامه داوود سرخوش
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟