loading...

بست بیوگرافی

,    بیوگرافی نجفی قوچانی,    زنده شدن آیت الله نجفی قوچانی,    سیاحت شرق آقا نجفی قوچانی,    آیت الله عباس قوچانی,    سید عل

, بیوگرافی نجفی قوچانی

حسین بازدید : 323 جمعه 10 خرداد 1398


,    بیوگرافی نجفی قوچانی
,    زنده شدن آیت الله نجفی قوچانی
,    سیاحت شرق آقا نجفی قوچانی
,    آیت الله عباس قوچانی
,    سید علی نجفی قوچانی
,    کتابهای آقا نجفی قوچانی
,    سیاحت غرب صوتی
,    کرامات شیخ عباس قوچانی
,    آقانجفی قوچانی سیاحت غرب

,   

 

آقا نجفی قوچانی

 

 

 

تولد ۱۲۹۵ قمری مصادف با ۱۲۵۳ شمسی در روستای خسرویه از توابع قوچان و فوت در ۱۳۶۳قمری مصادف با ۱۳۲۱ شمسی در قوچان و مدفون در منزل مسکونی‌اش که اکنون زیارتگاه مردم شده و در خیابان شهید روشنی (چهارراه سوم بازار عشق آباد) قرار دارد.

وی در سال‌های پایانی قرن سیزدهم هجری قمری در خسرویه فاروج متولد شد.

 

تحصیلات

آقا نجفی قوچانی تحصیلات مقدماتی خود را در فاروج، قوچان و مشهد طی نموده و سپس از راه یزد عازم اصفهان شد و در آنجا نزد اساتیدی همچون ملا محمد کاشی و جهانگیر خان قشقایی، سید محمدباقر درچه‌ای، شیخ علی بابا فیروزکوهی و برخی دیگر از بزرگان به تحصیل فقه، اصول و کلام و فلسفه پرداخت. سپس به شوق درک حوزه درسی آخوند خراسانی عازم نجف شد و در آنجا به درس اشخاصی چون آخوند خراسانی، ملا محمدباقر اصطهباناتی و سید محمدکاظم یزدی حاضر گشت و به درجه اجتهاد رسید.

 

تالیفات

وی دارای تألیفاتی در زمینه فقه و اصول و عرفان و اخلاق و سفرنامه‌نویسی است.

 

 

بازگشت به ایران

وی در سال ۱۲۹۸ خورشیدی عازم ایران شد و به قوچان رفت.

 

سفر به قم

آقانجفی در ماه‌های رمضان به قم می‌رفت و گاه در حجره پدر مرتضی مطهری می‌ماند.

 

خاندان و فرزندان

پدرش سیدمحمد نجفی حسینی است که در خسرویه به کشاورزی اشتغال داشت. آقا نجفی از مادرش دارای برادری به نام سید حسین جوادی مقدم بوده که مقیم روستای خروه بوده و شغل کشاورزی داشته‌است و چهار خواهر به نام‌های نسا بیگم، صغری بیگم، راضیه بیگم و مریم بیگم که همه مرده‌اند و از آن‌ها فرزندان و فرزندزادگان زیادی به جا مانده‌اند. او از نامادری خود نیز چهار برادر به نام‌های غلامرضا جوادی مقدم، سید هادی جوادی، سید اسماعیل جوادی مقدم و سید ابراهیم جوادی داشته که سید غلامرضا در سال ۱۳۵۶ ش و سید ابراهیم در جوانی فوت کرده‌اند. حاج سید اسماعیل در سال ۱۳۷۳ شمسی در مشهد مرحوم شد و سید هادی، در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۸۸ در مشهد چشم از جهان فروبست.

آقا نجفی از همسر اول خود چهار دختر (غیر از دو دختر و پسری که در نجف فوت شده‌اند) به نام‌های حمیده، خدیجه، معصومه و بی بی شریعه داشته‌اند که همه به رحمت خدا پیوسته‌اند. حمیده و خدیجه یکی پس از دیگری همسر حاج شیخ غلامرضا غروی بوده‌اند، که دومی بعد از فوت اولی، همسر ایشان شد. معصومه بیگم همسر حاج سید محمود بزرگ نیا و بی بی شریعه همسر سید مهدی صابری قوچانی بود.

وی همچنین از همسر دوم خود دارای دو پسر به نام‌های علی و مهدی شد که مهدی نجفی مرحوم شد و علی نجفی در قید حیات و ساکن مشهد است.

 

دوستان

 

مرگ

وی در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی در قوچان درگذشت و در منزلی که تحصیل می‌کرد مدفون گردید. سال‌ها بعد به همت مردم و مسؤولان شهر بر مزار وی مقبره‌ای بنا شد. این مقبره هم‌اکنون در خیابان مولوی (چهار راه سوم) واقع شده و یکی از مراکز مذهبی شهر برای اجرای مراسم دینی و قرآنی است.

سید علی نجفی فرزند آقا نجفی قوچانی بیان داشت: پدرم آن چنان مردی بود که پس از وفاتش، مردم اجازه ندادند پیکرش را از قوچان بیرون ببرند.

 

منابع

https://fa.wikipedia.org


 برچسب ها بیوگرافی نجفی قوچانی زنده شدن آیت الله نجفی قوچانی سیاحت شرق آقا نجفی قوچانی آیت الله عباس قوچانی سید علی نجفی قوچانی کتابهای آقا نجفی قوچانی سیاحت غرب صوتی کرامات شیخ عباس قوچانی آقانجفی قوچانی سیاحت غرب
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟