loading...

بست بیوگرافی

کانال تلگرام فرخزاد جهانگیری,فرخزاد جهانگیری کجاست؟,عکس فرخزاد جهانگیری, فرخزاد جهانگیری بدون آرایش,عکس همسر فرخزاد جهانگیری,فیلم فرخزاد جهانگیری ,پسر فرخزاد جهانگیری , فرخزاد جهانگیری ویکی پدیا,فرخزا

بیوگرافی فرخزاد جهانگیری

حسین بازدید : 425 دوشنبه 13 خرداد 1398

کانال تلگرام فرخزاد جهانگیری,فرخزاد جهانگیری کجاست؟,عکس فرخزاد جهانگیری, فرخزاد جهانگیری بدون آرایش,عکس همسر فرخزاد جهانگیری,فیلم فرخزاد جهانگیری ,پسر فرخزاد جهانگیری , فرخزاد جهانگیری ویکی پدیا,فرخزاد جهانگیری کیست؟,سایت رسمی فرخزاد جهانگیری, فرخزاد جهانگیری ازدواج,فرخزاد جهانگیری,شماره تلفن فرخزاد جهانگیری, فرخزاد جهانگیری متولد,آخرین خبر فرخزاد جهانگیری,ارتباط با فرخزاد جهانگیری, فرخزاد جهانگیری قبل عمل زیبایی,اینستاگرام Instagram فرخزاد جهانگیری ,دختر فرخزاد جهانگیری ,خانه / ثروت فرخزاد جهانگیری, فرخزاد جهانگیری کیست,همسر فرخزاد جهانگیری,بیوگرافی فرخزاد جهانگیری,زندگی نامه فرخزاد جهانگیری, فرخزاد جهانگیری و همسرش,کلیپ فرخزاد جهانگیری,
فرخزاد جهانگیری


گرداوری شده توست وبسایت - بست بیوگرافی
فرخزاد جهانگیری
محل درگذشت     زندان اوین تهران
تاریخ درگذشت     ۲۸ تیر ۱۳۵۹ (۳۱ سال)
تابعیت      ایران
 ایران
نیرو     نیروی هوایی
یگان‌های خدمت     پایگاه یکم شکاری گردان ۱۱ شناسایی
درجه     14- سرگرد--IRIAF.png سرگرد خلبان
نشان‌های لیاقت     خلبان هواپیماهای اف-۴
کارهای مهم     خلبان شناسایی
همسر     متاهل
فرزندان     یک فرزند

سرگرد خلبان فرخ زاد جهانگیری از افراد مرتبط با کودتای نافرجام معروف به نوژه بود. خبر اعدام فرخ‌زاد جهانگیری و چهار تن دیگر در روزنامه‌های انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی مورخ ۲۹ تیر ۱۳۵۹ به چاپ رسید.
محتویات

    ۱ زندگینامه
    ۲ دادگاه
    ۳ اتهامات
    ۴ مدارک و شواهد
    ۵ حکم
    ۶ پانویس
    ۷ جستارهای وابسته
    ۸ منابع

زندگینامه

سرگرد جهانگیری دارای یک فرزند بوده و از دانشکده نیروهای هوایی فارغ التحصیل شد. وی خلبان هواپیماهای اف-۱۴ و یکی از اعضای سازمان نقاب بود.

در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۵۹، مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند که یک شبکه متشکل از افراد نظامی و غیرنظامی که قصد براندازی جمهوری اسلامی از طریق کودتا را داشته کشف و خنثی شده است. متعاقباً، بیش از ۶۰ نفر نظامی و غیرنظامی در شهرهای مختلف ایران ظرف مدت یک ماه به جوخه‌های اعدام سپرده شدند. اکثر نظامیان این گروه هنوز مشمول پاکسازی ارتش پس از سقوط نظام شاهنشاهی نشده و در ارتش مشغول خدمت بودند.

دو ماه بعد، سازمان نقاب طی اطلاعیه‌ای مسئولیت اقدام به"قیام" را پذیرفت. این سازمان اذعان داشت که "راه مصدق راه مردم و بختیار پیشوای راستین آن است": "ما قیام کرده‌ایم تا به این نفرین (رژیم جمهوری اسلامی) پایان دهیم و تصدی امور مملکتمان را به شاگرد وفادار مصدق، شاپور بختیار، واگذاریم."[۱]

نورالدین کیانوری، رهبر حزب توده[۲]، در مقاله‌ای[۳] یادآوری کرد که کودتای نوژه توسط سازمان نظامی آن حزب، که با مقامات جمهوری اسلامی همکاری می‌کرد، کشف و "خنثی" شد.
دادگاه

محاکمه سرگرد جهانگیری در دادگاه انقلاب اسلامی ارتش که در محل زندان اوین تشکیل شده بود از ساعت ۹ صبح تا ۴ و نیم بعد از ظهر به طول انجامید. با پایان گرفتن جلسه دادرسی، دادگاه به مدت یک ساعت وارد شور شد او مسول بمباران بیت امام در جماران بود.
اتهامات

بر اساس کیفر خواست صادره از طرف دادستانی، سرگرد جهانگیری و دیگر متهمان به طور دسته جمعی به "طراحی و شرکت در کودتای نافرجام پنجشنبه شب مورخ ۱۸ تیرماه ۱۳۵۹ علیه جمهوری اسلامی ایران" و به عنوان "یاغی بر حکومت اسلام" متهم شدند.

در قسمت "خلاصه جریان پرونده" این کیفرخواست آمده است: "این وابستگان رژیم پلید و نظام پوسیده و ارتجاعی شاهی و امپریالیسم خونخوار و جهانخوار آمریکا و دست نشاندگان آن {تصمیم داشتند} برای این از بند رسته "سوسیال دموکراسی آمریکایی" را به ارمغان بیاورند و بعد از دو سال اختناق مطلق و حکومت نظامی، سلطنت را به رفراندوم بگذارند. آن داستان غم انگیز که بر ما گذشت و سپس مجدداً نظر ملت قهرمان ایران را جویا شدن. به راستی که به فرموده چهارمین اماممان حضرت امام زین العابدین (ع) سپاس خداوند را که دشمنان ما را از بین احمقها برگزیده است."
مدارک و شواهد

کیفرخواست دادستان موارد زیر را به عنوان دلایل اتهام ذکر کرد:

"اقاریر صریح متهمین مبنی بر:

    الف: سبق تصمیم و طراحی توطئه کودتا به منظور واژگون نمودن حکومت جمهوری اسلامی ایران؛
    ب: آماده نمودن ۳۵ الی۵۰ فروند هواپیما جهت اجرای عملیات و بمباران نمودن مناطق مختلف و پر جمعیت شهرها؛
    ج: بازگرداندن بختیار خائن، در صورت پیروزی طرح؛
    د: آماده نمودن اعلامیه‌های چاپی جهت پخش بر روی شهرها در صورت پیروزی طرح توطئه و تهدید به سرکوب نمودن هر گونه مقاومت مردم؛ هـ: طرح تصرف مراکز عامل نظامی و فرودگاه مهر آباد و رادیو تلویزیون"

"گزارشهای ضمیمه پرونده از جانب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی"

"اظهارات هر یک از متهمین در رابطه با متهمین دیگر"

"وجود قرائن و شواهد و امارات موجود در پرونده"
حکم

کیفرخواست دادستان به این صورت خاتمه یافت: "توضیح لازم اینکه این توطئه یک واقعه مجرد نیست که از آن بتوان در سطور یک کیفر خواست سخن گفت و این توطئه گران را نمی‌توان متهمین عادی تلقی کرد، اینان مجرمینی هستند که حقیقت و شرافت و عزت بازیافته یک امت از بند رسته را به مسخره گرفته‌اند با توجه به مراتب فوق و با امعان نظر به آیات کریمه قرآن در مورد مجازات یاغی بر حکومت اسلامی صدور حکم شرعی مورد استدعاست."

سرگرد جهانگیری به مرگ محکوم شد. رای صادره نیمه شب، در فاصله چند ساعت پس از صدور، در همان مکان محاکمه به اجرا در آمد. خبر اعدام سرتیپ خلبان آیت فرخ‌زاد جهانگیری و چهار تن دیگر در روزنامه‌های انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی مورخ ۲۹ تیر ۱۳۵۹ به چاپ رسید.
پانویس

(ایران: در دفاع از حقوق بشر؛ سازمان مقاومت ملی ایران؛ پاریس؛ ١٩٨٠)
(از سازمان‌های طرفدار اتحاد جماهیر شوروی)

    (۹ اردیبهشت ۱۳۷۸، وبسایت راه توده)

جستارهای وابسته

    کودتای نوژه

منابع


ویکی پدیابرچسب ها کانال تلگرام فرخزاد جهانگیری فرخزاد جهانگیری کجاست؟ عکس فرخزاد جهانگیری فرخزاد جهانگیری بدون آرایش عکس همسر فرخزاد جهانگیری فیلم فرخزاد جهانگیری پسر فرخزاد جهانگیری فرخزاد جهانگیری ویکی پدیا فرخزاد جهانگیری کیست؟ سایت رسمی فرخزاد جهانگیری فرخزاد جهانگیری ازدواج فرخزاد جهانگیری شماره تلفن فرخزاد جهانگیری فرخزاد جهانگیری متولد آخرین خبر فرخزاد جهانگیری ارتباط با فرخزاد جهانگیری فرخزاد جهانگیری قبل عمل زیبایی اینستاگرام Instagram فرخزاد جهانگیری دختر فرخزاد جهانگیری خانه / ثروت فرخزاد جهانگیری
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟