loading...

بست بیوگرافی

,    بیوگرافی علامه اقبال لاهوری,    اشعار اقبال لاهوری,    نام کتاب شعر فلسفی اقبال لاهوری چیست,    اشعار عاشقانه اقبال لاهوری,  

, بیوگرافی علامه اقبال لاهوری

حسین بازدید : 361 چهارشنبه 15 خرداد 1398

,    بیوگرافی علامه اقبال لاهوری
,    اشعار اقبال لاهوری
,    نام کتاب شعر فلسفی اقبال لاهوری چیست
,    اشعار عاشقانه اقبال لاهوری
,    شعر های معروف اقبال لاهوری
,    اشعار معروف اقبال لاهوري
,    مذهب اقبال لاهوری
,    اشعار اقبال لاهوری فارسی
,    اقبال لاهوری در چه قرنی می زیست

,   

 


اقبال لاهوری Iqbal.jpg
شناسنامه
نام کامل     محمد اقبال لاهوری
لقب     علامه، سر، دکتر
مکتب     استقلال و همبستگی مسلمانان
زادروز     ۱۸ آبان ۱۲۵۶
زادگاه     سیالکوت، پنجاب، راج بریتانیا (اکنون پاکستانen:Muhammad Iqbal)
تاریخ مرگ     ۱ اردیبهشت ۱۳۱۷ (۶۰ سال)
محل مرگ     لاهور، پنجاب، راج بریتانیا (اکنون پاکستانen:Muhammad Iqbal)
مدفن     بین مسجد بادشاهی و قلعه لاهور
دین     اسلام سنی

محمد اقبال لاهوری یا علامه اقبال (به اردو: علامه محمد اقبال) (۱۸ آبان ۱۲۵۶ سیالکوت تا ۱ اردیبهشت ۱۳۱۷ لاهور) شاعر، فیلسوف، سیاست‌مدار و متفکر مسلمان پاکستانی بود که اشعار زیادی نیز به زبان‌های فارسی و اردو سروده‌است. اقبال نخستین کسی بود که ایدهٔ یک کشور مستقل را برای مسلمانان هند مطرح کرد که در نهایت منجر به ایجاد کشور پاکستان شد. اقبال در این کشور به‌طور رسمی «شاعر ملی» خوانده می‌شود.[۱]
محتویات

    ۱ زندگی
    ۲ فعالیت‌های سیاسی
    ۳ چهرهٔ فرامرزی اقبال
        ۳.۱ اقبال و ایران
    ۴ اقبال و فلسفه
    ۵ اقبال و مولوی
    ۶ انتقادات
    ۷ آثار
    ۸ جستارهای وابسته
    ۹ منابع
    ۱۰ پیوند به بیرون

زندگی

اقبال در سیالکوت، که امروزه در ایالت پنجاب پاکستان واقع شده‌است، به دنیا آمد. نیاکان او از قبیله سپروی برهمنان کشمیر بودند و در سده هفدهم میلادی، حدود دویست سال پیش از تولد او، اسلام آورده بودند. پدر او مسلمانی دیندار بود.[۲] اقبال قرآن را در یکی از مساجد سیالکوت آموخت و دوران راهنمایی و دبیرستان خود را در کالج میسیونری اسکاتلند (Scotch Mission College) گذراند. تحصیلات او در رشته فلسفه در دانشگاه لاهور آغاز شد و مدرک کارشناسی ارشد فلسفه را در سال ۱۸۹۹م با رتبه اول از دانشگاه پنجاب دریافت کرد. وی پس از آن از دانشگاه کمبریج و دانشگاه مونیخ مدرک دکترای خود را در رشتهٔ فلسفه گرفت.

اقبال در دورهٔ کارشناسی ارشد با توماس آرنولد ارتباط نزدیکی پیدا کرد و در اروپا نیز با با ادوارد براون و رینولد نیکلسون مراودات علمی داشت.
آرامگاه علامه اقبال در مسجد پادشاهی لاهور.
فعالیت‌های سیاسی

اقبال در دوران جنگ جهانی اول در جنبش خلیفه که جنبشی اسلامی بر ضد استعمار بریتانیا بود، عضویت داشت. وی با مولانا محمد علی و محمد علی جناح همکاری نزدیک داشت. وی در سال ۱۹۲۰ در مجلس ملی هندوستان حضور داشت اما از آنجا که گمان می‌کرد در این مجلس اکثریت با هندوها است پس از انتخابات ۱۹۲۶ وارد شورای قانونگذاری پنجاب شد که شورایی اسلامی‌بود و در لاهور قرار داشت. در این شورا وی از پیش‌نویس قانون اساسی که محمد علی جناح برای احقاق حقوق مسلمانان نوشته بود حمایت کرد. اقبال در ۱۹۳۰ به عنوان رئیس اتحادیه مسلمانان در الله‌آباد و سپس در ۱۹۳۲ در لاهور انتخاب شد.
چهرهٔ فرامرزی اقبال

اقبال همواره کوشیده‌است که مردم را آگاه کرده و از بند استعمار برهاند؛ ازاین رو نگاهی ژرف به کشورهای استعمارشدهٔ اسلامی پیرامون خود داشت و با نظر به ویژگی‌های سیاسی آن زمان و اندیشه‌های اسلامی، او پذیرش ویژه‌ای پیدا کرد. دلیل دیگر چهرهٔ فرامرزی وی را می‌توان در پیوستگی فرهنگی و تاریخی و مذهبی کشورش با برخی کشورهای همسایه مانند ایران و افغانستان دانست.
اقبال و ایران
آرامگاه اقبال لاهوری

هرچند که اقبال بی‌گمان دلبستگی فراوانی به ایران داشته‌است و برخی از ملی‌گرایان نیز آن را ستوده‌اند ولی بیشتر گمان می‌رود که اینان برای همسو کردن خود با دیگران این کار را کرده‌اند و دلیل‌هایی که برای ستودن اقبال آورده‌اند چندان استوار نیست.[۳]
اقبال و فلسفه

اقبال یکی از فیلسوفان بزرگ اسلام است که منبع فکرشان با قرآن ارتباط دارد. اقبال معتقد است که روح قرآن با تعلیمات یونانی سازگاری ندارد و بسیاری از گرفتاری‌ها از اعتماد به یونانی‌ها ناشی شده‌است. از نظر وی از آن‌جا که روح قرآن به امور عینی توجه داشت و فلسفهٔ یونانی به امور نظری می‌پرداخت، کوشش مسلمانان برای فهم قرآن از منظر تعالیم یونانی محکوم به شکست است.[۴]

در باب فهم تجربی و پوزیتیو او معتقد است که اندیشهٔ مسلمانانی مانند ابن‌حزم در خصوص ادراکات حسی به‌عنوان منبع شناخت و ابن‌تیمیه در تبَیُّن اهمیت روش استقراء، کندی در خصوص احساس متناسب با انگیزه و استعمال آن در روان‌شناسی، مقدمات نظری مباحث تجربی جدید غرب را پدیدآورد.[۵] اقبال شکوفایی روش تجربه و مشاهده را در تمدن اسلامی در نتیجهٔ جدال ممتد با اندیشهٔ یونانی می‌داند. وی در تأیید پیشگامی مسلمین در روش تجربی شاهد مثال‌هایی را از آثار و نظریه‌های علمی جاحظ و ابن مسکویه در نظریهٔ تکامل، بیرونی در ریاضیات و مسئلهٔ زمان، خوارزمی در جبر و اعداد و عراقی و خواجه محمد پارسا در روان‌شناسی دینی ذکر می‌کند.[۶]

دیدگاه‌های فلسفی اقبال، به شدت تحت تأثیر اندیشه‌های آنری برگسون بوده‌است. اقبال، برگسون را اولین‌بار در سال ۱۹۳۲ در یک همایش ملاقات نمود. اقبال کتابی با عنوان «حقیقت و حیرت: مطالعهٔ بیدل در پرتو اندیشه‌های برگسون» نیز نوشته‌است که در آن اندیشه‌ها و نگاه فلسفی برگسون و بیدل را بررسی و مقایسه نموده‌است.
اقبال و مولوی
سنگ یادبود اقبال لاهوری در جوار آرامگاه مولوی در قونیه

دل‌بستگی و وابستگی اقبال به مولانا را می‌شود از جنس همان عشق پرسوز و گدازی دانست که خود مولانا را به شمس تبریزی مجذوب کرده‌است:
به کام خود دگر آن کهنه می‌ریز        که با جامش نیرزد ملک پرویز
ز اشعار جلال‌الدّین رومی        به دیوار حریم دل بیاویز
سراپا درد و سوز آشنائی        وصال او زبان‌دان جدائی
جمال عشق گیرد از نی او        نصیبی از جلال کبریائی
به‌روی من در دل بازکردند        ز خاک من جهانی سازکردند
ز فیض او گرفتم اعتباری        که با من ماه و انجم سازکردند
خودی تا گشت مهجور خدائی        به فقر آموخت آداب گدائی
ز چشم مست رومی وام‌کردم        سروری از مقام کبریائی
انتقادات

گروهی از روشنفکران به این مسئله که اقبال مفهوم ابرانسان نیچه را مقبول دانسته خرده گرفته‌اند. باور به مفهوم اَبَرمرد در توصیفات اقبال در مورد خودمحوری، خود بودن و احیاء تمدن اسلامی بازتاب یافته‌است. تشویق اقبال به بازگشت اسلام به صحنه سیاست و ضدیت با تمدن غرب و رد دستاوردهای فرهنگی و علمی غرب از دیگر مسائل مورد انتقاد گروه‌هایی از اندیشمندان است. چندین تن از دانشوران توصیفات شاعرانه او از زندگی کاملاً مطابق با قوانین اسلام را غیرعملی دانسته و آن را بی‌اعتنایی و بی‌احترامی به جوامع گوناگون با میراث متنوع فرهنگی بشر می‌دانند. در نظر بسیاری پافشاری اقبال بر یگانگی اسلامی و جدایی فرهنگی از دیگران به همزیستی جوامع بشری لطمه می‌رساند.

در حالیکه در حوزه زبانی اردو از او به عنوان شاعری بزرگ یاد می‌شود ولی باور عمومی بر اینست که اشعار اردوی اقبال نسبت به آثار اولیه فارسی او ضعیف‌ترند و الهام‌بخشی، نیرو و سبک لازم را دارا نیستند.

دکتر محمد مسعود نوروزی دربارهٔ کتاب تجدید بنای اندیشه دینی اقبال نوشته‌است: «متن حاضر، چکیدهٔ اندیشهٔ مردی می‌باشد که هم فیلسوف است هم عارف، هم حقوقدان است، هم آشنا به مبانی فیزیک و تئوری‌های روانشناسی است؛ و در همان حال، هم مرد عمل می‌باشد هم مرده سجاده و تقوی؛ و در عین حال رند و سجاده سوز و شیخ گریز است و هم همهٔ اینها نیست! و اینها نه یک مبالغه یا تعارف، که واقعیات مستند است، زیرا صاحب این متن به گواه نوشته‌ها و زندگی اش بر تمام این موضوعات تسلط نسبی دارد؛ لذا باید گفت که این متن، متنی فلسفی، عرفانی، روانشناختی، دینی ، سنتی، مدرن و … است و هم این همه نیست! پس به راستی این متن چیست؟ و برای فهمش باید چه ابزاری داشت؟ آیا باید با فلسفهٔ غرب آشنا بود؟ آیا باید آثار ویلدون کار، لوئیس راجر و اسپنگلر را خواند؟ آیا باید با عرفان سنایی، عطار، مولانای بلخی، عراقی، عبدالقادر بیدل، ابن مسکویه، ابن عربی، سید جمال، سر سید احمد هندی، شاه ولی‌الله و ضیاء گوک آلب ترک آشنا بود؟ آیا باید فلسفهٔ فارابی، ابن سینا، غزالی، سهروردی، ابن رشید، صدرا و ابن خلدون را دانست؟ آیا باید با تئوری‌های روانشناسانهٔ فروید و یونگ و … آشنا بود؟ آیا باید تئوری‌های زیست‌شناسی پیرامون آغاز حیات و نحوهٔ خلقت را دانست؟ آیا باید با مبانی فیزیک مدرن، نسبیت انیشتین و کوانتوم پلانک و نظرات هایزنبرگ، شرودینگر، دیراک و بور و … آشنا بود؟ چنان‌که علامه اقبال بود؟ اما علامهٔ ما همهٔ اینها بود ولی این نبود! زیرا هستند کسانی که این‌ها را می‌دانند اما اقبال نمی‌شوند! متنشان، متن پالاینده و بازسازی‌کننده و بر انگیزاننده نیست. پس رمز کار در کجاست؟» (مقدمه ترجمه کتاب تجدید بنای اندیشه، انتشارات دانشگاه امام صادق، ۱۳۹۰).
آثار

نالهٔ یتیم نخستین اثر اقبال بود. وی آن را در سال ۱۸۹۹ در جلسه سالیانه انجمن حمایت‌الاسلام در لاهور خواند. آثار اقبال به‌طور کلی عبارت‌اند از:[۷]

    علم‌الاقتصاد: نخستین کتاب دربارهٔ اقتصاد به زبان اردو، چاپ ۱۹۰۳ در لاهور.
    تاریخ هند
    اسرار خودی (منظوم، فارسی)
    رموز بیخودی (منظوم، فارسی)
    پیام مشرق (منظوم، فارسی)
    بانگ درا (منظوم، اردو)
    زبور عجم (منظوم، فارسی)
    جاویدنامه (منظوم، فارسی)
    پس چه باید کرد ای اقوام شرق (منظوم، فارسی)
    احیای فکر دینی در اسلام (انگلیسی)[۸]
    توسعهٔ (سیر) حکمت در ایران (انگلیسی)[۹]
    مثنوی مسافر
    بال جبرئیل
    ضرب کلیم
    ارمغان حجاز
    یادداشت‌های پراکنده
    حقیقت و حیرت: مطالعهٔ بیدل در پرتو اندیشه‌های برگسون

مهمترین اثر علامه اقبال کتاب تجدید بنای اندیشه دینی در اسلام (ترجمهٔ فارسی توسط محمد مسعود نوروزی) است که از ۷ فصل با نام‌های زیر تشکیل شده‌است:

    فصل ۱: «دانش و تجربه دینی»
    فصل ۲: «آزمون فلسفی جهت رازگشایی از تجربه دینی»
    فصل ۳: «تصور خدا و معنای نیایش»
    فصل ۴: «خودانسانی:آزادی و جاودانگی اش»
    فصل ۵: «روح فرهنگ اسلامی»
    فصل ۶: «اصل حرکت در ساختار اسلام»
    فصل ۷: «آیا دین امکان‌پذیر است؟»

کتاب «سخنرانی‌ها، مقالات و نامه‌های علامه اقبال» اثری است که از انگلیسی در سال ۱۳۹۴ ش به فارسی در ۴۵۰ صفحه توسط محمد مسعود نوروزی ترجمه شده‌است. مقالات این کتاب عبارتند از: وحدت وجود از نگاه جیلانی، تثلیث مسیحی، دیدگاه اسلام دربارهٔ جهان و انسان، اصل برابری و نفی برده داری در اسلام، دموکراسی آرمان سیاسی اسلام، تئوری سلطنت انتخابی، نیچه و مولوی، رد حق‌الهی برای حکومت، فلسفه مگ تاگارت، معاد جسمانی، مقام زن در شرق، اسلام و قادیانیسم، پاسخی به نهرو دربارهٔ ارتداد، و… که شامل مصاحبه‌ها و نطق‌های سیاسی اقبال در مجلس نمایندگان نیز هست.

    نمونه دیگر

آنچه از خاک تو رُست ای مرد حرّ         آن فروش و آن بپوش و آن بخور
آن جهان‌بینان که خود را دیده‌اند         خود گلیم خویش را بافیده‌اند
ای امین دولت تهذیب و دین         آن ید بیضا برآر از آستین
خیز و از کار اُمم بگشا گره         نقشه اَفرنگ را از سر بنه
نقشی از جمعیت خاور فکن         واستان خود را ز دست اهرمن
ای اسیر رنگ، پاک از رنگ شو         مؤمن خود، کافر افرنگ شو
رشتهٔ سود و زیان در دست توست         آبروی خاوران در دست توست
اهل حق را زندگی از قوّت است         قوّت هر ملّت از جمعیت است
دانی از افرنگ و از کار فرنگ         تا کجا در بند زُنّار فرنگ؟
زخم از او، نشتر از او، سوزن از او        ما و جوی خون و امید رفو؟
گر تو می‌دانی حسابش را درست         از حریرش نرمتر، کرباس توست
بوریای خود به قالینش مده         بیدق خود را به فرزینش مده
هوشمندی از خُم او مِی نخورد         هر که خورد، اندر همین میخانه مُرد

    نمونه دیگر

چون چراغ لاله سوزم در خیابان شما         ای جوانان عجم جان من و جان شما
غوطه‌ها زد در خمیر زندگی اندیشه‌ام         تا به دست آورده‌ام افکار پنهان شما
مهر و مه دیدم نگاهم برتر از پروین گذشت         ریختم طرح حرم در کافرستان شما
فکر رنگینم کند نذر تهی دستان شرق         پاره لعلی که دارم از بدخشان شما
می‌رسد مردی که زنجیر غلامان بشکند         دیده‌ام از روزن دیوار زندان شما
حلقه گرد من زنید ای پیکران آب و گل         آتشی در سینه دارم از نیاکان شما

    نمونه دیگر

ساحل افتاده گفت گرچه بسی زیستم         هیچ نه معلوم گشت آه که من کیستم
موج زخود رفته‌ای تیز خرامید و گفت         هستم اگر می‌روم گر نروم نیستم
جستارهای وابسته

    سرایندگان ایرانی در شبه‌قاره هند
    ادبیات فارسی
    زبان فارسی در کشمیر
    نقش پارسی بر احجار هند
    علی اصغر حکمت
    زبان و ادب فارسی در هند
    دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره

منابع

https://fa.wikipedia.orgبرچسب ها بیوگرافی علامه اقبال لاهوری اشعار اقبال لاهوری نام کتاب شعر فلسفی اقبال لاهوری چیست اشعار عاشقانه اقبال لاهوری شعر های معروف اقبال لاهوری اشعار معروف اقبال لاهوري مذهب اقبال لاهوری اشعار اقبال لاهوری فارسی اقبال لاهوری در چه قرنی می زیست
اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟